A Qi Gong vagy csigung Magyarországon egy még viszonylag ismeretlen, ősi, keleti mozgásforma. Biztos te is láttál már olyan filmeket, ahol egy csapatnyi ember a parkban végez nagyon lassú mozgásokat. Na, ez nagy eséllyel csígung vagy tai csí lehetett J
A Qi azaz csí életerőt jelent, a Gong az azzal való munkát, játékot, annak vezetését, irányítását. A Qi Gong ehhez főleg 3 eszközt használ: a mozgást/tartást, a légzést és a tudatosságot.
A Qi-t úgy lehet elképzelni, mint az elektromosságot, ami szintén láthatatlan, de ha átjárja a testet, mégis érezhető.
Létezik velünk született Qi (amelyet a szüleinktől kapunk), és van a születésünk utáni Qi, amelyet életünk során, ha tudatosan ápolunk, feltöltünk, újat szerzünk a táplálkozásunk, a légzésünk és a helyes mozgás segítségével, akkor egészségesebbek, vitálisabbak, kiegyensúlyozottabbak lehetünk.
Ezutóbbira, a mozgásra (és a légzésre) jött létre a Qi Gong. A gyakorlás során test- légző- és meditációs gyakorlatok által jutunk több Qi-hez, veszünk fel a környezetünkből és adjuk le a már régi, elhasználódott életenergiát. Harmonizáljuk, aktiváljuk, átalakítjuk a Qi-t. Az életerőt lehet érezni, de ehhez le kell nyugtatni a stresszes gondolatokat, a rohanó világhoz szokott szervezetet gyakorlás által.
A funkcionális medicina világában ezt úgy mondjuk, hogy a paraszimpatikus rendszerünket aktiváljuk a szimpatikus helyett. Az életünk nagy részét szimpatikus, azaz aktivált, dinamikus, rohanó, intenzív idegrendszeri állapotban töltjük, és nagyon sokan csak az alvás során kerülnek a gyógyító, regeneráló, paraszimpatikus idegrendszeri állapotba. Ez azért fontos, mert az immunrendszerünk, az idegrendszerünk ilyenkor tudja magát feltölteni, ilyenkor áll helyre, ilyenkor tudnak beindulni a belső gyógyulási folyamataink. Ezen állapot beindításához a csigung mellett egyébként még a meditáció is kiválóan alkalmas.
A gyakorlás idejét arra használjuk, hogy kapcsolódni tudjunk a belső világunkkal, a testünkkel, a belső folyamatainkkal, ezért elmélyülten, lassan csináljuk a gyakorlatokat. Itt nem az számít, hogy hogy néz ki kívülről. Az számít, hogy te belülről mit érzel, tudsz-e kapcsolódni önmagaddal, a testeddel, a saját életerőddel. Ahhoz, hogy ez létrejöhessen, lassan csináljuk a gyakorlatokat. Ha sietsz, gyorsan, atlétikusan csinálod a mozdulatokat, az egy külső mozgás, ott elszalasztod a belső lényeget.
Ha felkeltette az érdeklődésed, január 20-án gyere és próbáld ki a Qi Gong-ot egy online, kezdőknek szóló workshopon.